PIERWSZY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU

Aby ułatwić dziecku start w przedszkolu możemy je w odpowiedni sposób do tego przygotować.

Jak skompletować wygodną garderobę dziecka???

Zachęcamy Państwa do skompletowania dziecku odzieży wygodnej, przewiewnej i łatwej do ubierania przez samo dziecko:

• Spodnie, spódniczki najlepiej na gumkę nie za ciasną, nie za luźną;
  • Buty łatwe do zakładania, najlepiej zapinane na „rzepy”;
  • Kapcie na gumowej podeszwie, zakryte, nie sznurowane, wsuwane bądź na „rzepy”, oznakowane inicjałami dziecka;
  • Ubranie na cebulkę, które zabezpiecza przed przegrzaniem lub zziębnięciem;
  • Zapasowe ubranka (majteczki, koszulka, rajstopki, spodnie lub spódniczka itp.) spakowane w podpisany woreczek, które będą wykorzystywane, gdy zajdzie taka potrzeba;
  •  Należy zwrócić uwagę na sprawność suwaków w kurtkach dziecięcych. Dzieci nie potrafią same ich naprawić, nauczycielki pomagają, ale robią to kosztem nie zwracania uwagi na inne dzieci. Dzieci nauczą się szybko je zapinać i rozpinać, ale muszą one być sprawne.

Pierwszego dnia do przedszkola należy przynieść:

Dziecko:

• Kapcie podpisane inicjałami dziecka;
  • Podpisany woreczek "awaryjnych" ubranek;
  • Kołderkę lub kocyk i podusię;
  • Kubeczek, szczoteczkę i pastę do mycia ząbków (podpisane);
  • Misia lub inną przytulankę, która będzie stanowić „kawałek domu” i pomoże znieść rozstanie;
  • Uśmiech na buzi i dobry humor.

Rodzice:

• Pewność, że dziecko sobie poradzi;
  • Zaufanie do nauczycielek i personelu przedszkola;
  • Uśmiech na twarzy, która będzie bardzo obserwowana przez dziecko i z której dziecko potrafi wyczytać dobre i złe emocje, a dzięki nim nastroić się na cały dzień pozytywnie lub nie.

RADY DLA RODZICÓW !

• Wyprawa do przedszkola powinna być miłym spacerem, dlatego unikaj pośpiechu, nie przychodź do przedszkola na „ostatnią chwilę”;
  • Nie obiecuj swojemu maluchowi nagród za pójście do przedszkola – dziecka nie można przekupywać;
  • Odprowadź dziecko do sali, przekaż pod opiekę nauczycielce – nie przeciągaj nadmiernie pożegnania z nim;
  • W żadnym wypadku nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeżeli zrobisz to choć raz, Twój maluch będzie wiedział, że łzami można wszystko wymusić!
  • Jeżeli jest to możliwe, postaraj się stopniowo wydłużać pobyt dziecka w przedszkolu. W pierwszych dniach odbieraj je zaraz po obiedzie.
  • Nie zmuszaj dziecka, aby zaraz po przyjściu do domu opowiadało, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres. Ono samo będzie wiedziało, kiedy podzielić się swoimi przeżyciami.
  • Pozwól zabrać dziecku do przedszkola ulubioną przytulankę lub inną zabawkę. Pamiętaj, aby nie była to rzecz, która łatwo może się zepsuć.
  • Sprawdź, czy Twoje dziecko potrafi wykonać proste, codzienne czynności – ubrać się i rozebrać, jeść, korzystać z toalety, myć ręce. Jeżeli okaże się, że ma z czymś problemy – poćwiczcie razem. Chwal je za każdy, nawet najmniejszy sukces. Przypominaj także dziecku, że w przedszkolu spotka miłe panie, które pomogą w każdej sytuacji.
  • Nie zamartwiaj się, że dziecko idzie do przedszkola, nie bój się, że sobie nie poradzi. Ono od razu wyczuje Twoje nastroje i będzie negatywnie nastawione do tego nowego etapu w swoim życiu.

Powyższe uwagi wypływają z troski o dzieci, dbania o ich bezpieczeństwo.

Mamy nadzieję, że będą one dla Państwa pomocne.